Išsami širmų atsiradimo istorija

Išsami Japoniškų širmų istorija

Širmos „byobu yra vienas skiriamųjų japonų meno formų. Nors apie Japonijos kultūrą yra žinoma labai daug, širmų tikroji kilmės šalis yra Kinija, kai aštuntą amžių (po Kristaus) jos atkeliavo ir į Japonją. Dar iki šių dienų yra išlikusios pirmos kinų kilmės širmos (daugėlis jų yra popierinės), kurios buvo pagamintos antrame - trečiame amžiuje po Kristaus. Momoyama eros metu (1568-1615), su nedideliais stiliaus ir techniniais pokyčiais, širmos tapo vienu pagrindinių interjero dizaino elementų Japonijoje.

Tradiciniuose japonų namuose daugiausia vyravo atviri kambariai su minimaliu kiekiu baldų. Namų kambarių dydį buvo galima keisti uždarant arba atidarant dažytas stumdomas duris fusuma. Tokiu būdu kampinės erdvės galėjo būti sušvelnintos arba išdalintos, atskiriant jas širmomis. Jos dažnai buvo naudojamos atskirti svarbių asmenų erdvę, prieškambario, valgomojo ar miegamojo kambario zonas. Kita svarbi širmų funkcija buvo apriboti žibalinių lempų ar žvakių šviesą. Širmos, tam tikra prasme, ir dabar yra priskiriamos prie dekoratyvinių baldų ar bent jau kaip funkcinis menas.

Širmų grafiniai elementai yra stipriai priklausomi nuo Japonijos meno mokyklų. Dažniausiai yra išskiriami du pagrindiniai širmų puošimo stiliai - tai senosios Kinijos bei Japonijos istorijos motyvai.

Dažnai, bet ne visada, širmos buvo kuriamos poromis - 2,4,6 ar net iš 8 dalių. Dviejų dalių širmos dažniausiai būdavo po 1 metrą pločio ir 2 metrų aukščio. Keturių ar šešių dalių širmos - po 0,7 metro pločio ir 2 metrų aukščio. Aštuonių dalių sistemą sudarydavo dar siauresnės dalys. Norėdami pamatyti širmą „tradiciniu“ būdu, paveikslėlį reikia „skaityti“ iš kairės į dešinę. Taip pat naudinga pažvelgti į širmą ir iš apačios - tai leidžia žiūrovui geriausiai suprasti širmų meninę paskirtį.

Į Europą širmos pateko XVII a. kartu su rytietiško interjero mada. Europiečiai greitai suprato, kad su širma gali žaisti erdvinius žaidimus, kad jis įdomus ne tik kaip interjero detalė, bet ir kaip meno kūrinys.

Širma - interjero intriga. Ji ne tik skiria erdvę, ką nors slepia, bet ir prikausto dėmesį, sužadina smalsumą. Šiais laikais jos siuvamos iš įvairiausių audinių, naudojami skirtingi motyvai, taip jas priderinant prie namų interjero.

Japoniškų širmų įvairovė: